Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо
Разнообразна съпътстваща програма ще има кинофестивалът за операторско майсторство „Златното око“ в Попово, който се провежда в памет на именития български оператор Димо Коларов.
В XII-ото издание, което ще се разгърне от 15 до 19 октомври, ще бъдат представени общо 31 филма, които ще се конкурират за гласовете на журито. Други пет са отпаднали след предварителната селекция, каза Петя Габровска, член на организационния комитет за провеждането на форума.
Организаторите информират, че фестивалът ще бъде в Дома на културата „Димо Коларов“ и всички кинолюбители ще могат да гледат безплатно най-новите български филми, снимани през последните две години.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на Фестивала за операторско майсторство е да създаде св
Кайли Миноуг издаде 17-ия си студиен албум Tension II, продължение на успешния Tension от миналата година. В нeго тя отново предлага серия от денс хитове, чиято кулминация в предишния албум беше Padam Padam.
Австралийската певица досега не е издавала продължение на албум. Тя обясни пред АФП, че Tension I й е отворил много врати и е получила много предложения.
Tension II съдържа девет нови песни освен вече издадените сингли Ligts Camera Action, Edge of Saturday Night, My Oh My, Midnight Ride, Dance Alone.
Lights Camera Action, с който започва албумът, веднага увлича с ритмичността и енергията си. Той продължава духа на клубната музика, който направи Tension I глобален хит.
„Искам да танцувам с нея на дансинга“, пише фен към клипа ЮТюб.
В Tension II австралийската поп легенда се отдава още повече на електромузиката, м
На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.
Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.
Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
„Дядо ми би се гордял с това, което сме на път да постигнем“, казва Лив Хейердал, ръководител на музея и внучка на изследователя.
Тя заяви пред норвежката информационна агенция Ен Ти Би, че предметите са били донесени в Норвегия „с обещанието, че един ден ще бъдат върнати“.
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.
Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.
Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...
Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.
Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.
Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.
„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.
Барзегар е продуцент на няколко наград
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.
По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.
„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.
В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен
Сред тези, които се връщат този път, са човешки останки, наречени Иви Тепуна, и скулптирани камъни.
Деветчленна делегация е пътувала до Норвегия тази седмица, за да подготви прибирането на предметите. Четирима от тях прекараха нощта в музея в Осло, заедно с останките, като част от ритуална церемония за връщане на духа на останките.
„Първо трябва да се събудят духовете, а след това да се говори с тях на нашия изконен език. След това се приготвя храна, за да се яде заедно с тях, при което миризмата на храната отива при духовете“, разказва членът на делегацията Лаура Тарита Рапу Аларкон.
„Важно е хора, които притежават културата, да участват в процеса“, казва Лив Хейердал. „Разбира се, че тези останки трябва да бъдат върнати и това е правилно, защото те принадлежат на Рапа Нуи“.
През 2019 г. споразумението беше подписано в Сантяго, Чили, по време на посещението на норвежкия крал Харалд. През 2020 г. обаче пандемията КОВИДЗ-19 спира всички дейности, съобщават от музея.
Книгата за пътешествието на Тур Хейердал - той почина през 2002 г. на 87-годишна възраст, се превърна в международен бестселър, а филмът за пътуването му спечели „Оскар“ за най-добър документален филм през 1951 г.
Рапа Нуи е най-известен със стотиците моаи - монолитни човешки фигури, издялани от камък преди векове от рапануйците на този отдалечен тихоокеански остров.
Великденският остров, който обхваща около 164 квадратни километра и е дом на около 7700 души, половината от които са с местен произход, е образуван преди поне 750 000 години от вулканични изригвания и е един от най-изолираните обитаеми острови в света.
Разположен на 3700 км от Южна Америка, през 1995 г. Рапа Нуи е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО. През 2019 г. той е официално преименуван на „Рапа Нуи - Великденски остров“ от предишното си име, което беше само Великденски остров.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА.
Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено к ...
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиа ...
В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния инсти ...
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо
Разнообразна съпътстваща програма ще има кинофестивалът за операторско майсторство „Златното око“ в Попово, който се провежда в памет на именития български оператор Димо Коларов.
В XII-ото издание, което ще се разгърне от 15 до 19 октомври, ще бъдат представени общо 31 филма, които ще се конкурират за гласовете на журито. Други пет са отпаднали след предварителната селекция, каза Петя Габровска, член на организационния комитет за провеждането на форума.
Организаторите информират, че фестивалът ще бъде в Дома на културата „Димо Коларов“ и всички кинолюбители ще могат да гледат безплатно най-новите български филми, снимани през последните две години.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на Фестивала за операторско майсторство е да създаде св
Кайли Миноуг издаде 17-ия си студиен албум Tension II, продължение на успешния Tension от миналата година. В нeго тя отново предлага серия от денс хитове, чиято кулминация в предишния албум беше Padam Padam.
Австралийската певица досега не е издавала продължение на албум. Тя обясни пред АФП, че Tension I й е отворил много врати и е получила много предложения.
Tension II съдържа девет нови песни освен вече издадените сингли Ligts Camera Action, Edge of Saturday Night, My Oh My, Midnight Ride, Dance Alone.
Lights Camera Action, с който започва албумът, веднага увлича с ритмичността и енергията си. Той продължава духа на клубната музика, който направи Tension I глобален хит.
„Искам да танцувам с нея на дансинга“, пише фен към клипа ЮТюб.
В Tension II австралийската поп легенда се отдава още повече на електромузиката, м
На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.
Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.
Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.
Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.
Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...
Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.
Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.
Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.
„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.
Барзегар е продуцент на няколко наград
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.
По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.
„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.
В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен
„Дядо ми би се гордял с това, което сме на път да постигнем“, казва Лив Хейердал, ръководител на музея и внучка на изследователя.
Тя заяви пред норвежката информационна агенция Ен Ти Би, че предметите са били донесени в Норвегия „с обещанието, че един ден ще бъдат върнати“.
Сред тези, които се връщат този път, са човешки останки, наречени Иви Тепуна, и скулптирани камъни.
Деветчленна делегация е пътувала до Норвегия тази седмица, за да подготви прибирането на предметите. Четирима от тях прекараха нощта в музея в Осло, заедно с останките, като част от ритуална церемония за връщане на духа на останките.
„Първо трябва да се събудят духовете, а след това да се говори с тях на нашия изконен език. След това се приготвя храна, за да се яде заедно с тях, при което миризмата на храната отива при духовете“, разказва членът на делегацията Лаура Тарита Рапу Аларкон.
„Важно е хора, които притежават културата, да участват в процеса“, казва Лив Хейердал. „Разбира се, че тези останки трябва да бъдат върнати и това е правилно, защото те принадлежат на Рапа Нуи“.
През 2019 г. споразумението беше подписано в Сантяго, Чили, по време на посещението на норвежкия крал Харалд. През 2020 г. обаче пандемията КОВИДЗ-19 спира всички дейности, съобщават от музея.
Книгата за пътешествието на Тур Хейердал - той почина през 2002 г. на 87-годишна възраст, се превърна в международен бестселър, а филмът за пътуването му спечели „Оскар“ за най-добър документален филм през 1951 г.
Рапа Нуи е най-известен със стотиците моаи - монолитни човешки фигури, издялани от камък преди векове от рапануйците на този отдалечен тихоокеански остров.
Великденският остров, който обхваща около 164 квадратни километра и е дом на около 7700 души, половината от които са с местен произход, е образуван преди поне 750 000 години от вулканични изригвания и е един от най-изолираните обитаеми острови в света.
Разположен на 3700 км от Южна Америка, през 1995 г. Рапа Нуи е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО. През 2019 г. той е официално преименуван на „Рапа Нуи - Великденски остров“ от предишното си име, което беше само Великденски остров.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.